Vláda prodlužuje do konce října program Antivirus v režimu A a B, který má pomoci udržet zaměstnance ve firmách a bránit propouštění.

Program Antivirus nadále zahrnuje pouze dva druhy podpory. Příspěvkem A stát dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39.000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29.000 korun superhrubé mzdy.

Neprodloužená podpora C představovala odpuštění sociálních odvodů za červen až srpen 2020 firmám do 50 zaměstnanců, které nesnížily mzdy a nepropustily víc než desetinu lidí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí koncem srpna zveřejnilo návrh novely zákona o zaměstnanosti upravující nový institut kurzarbeit, který by měl dlouhodobě nahradit dočasný vládní program Antiviru. Jednalo by se o zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Zaměstnavatel by tedy platil mzdu za odpracovanou dobu a pracovníkům by výdělek za zbývající čas dorovnával přímo Úřad práce. Jde tedy o univerzální opatření umožňující reagovat na nepředvídané události nezaviněné zaměstnavatelem. Kurzarbeit by měl sloužit nejen pro případ pandemie, ale třeba i kalamity nebo povodně.

Návrh novely o kurzarbeitu musí ještě projít legislativním procesem a jeho finální parametry zatím nejsou jisté. O finální formě novely a jak podat žádost o podporu Vás budeme v budoucnu informovat.